Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę
Aktualności 2022/2023

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

W sobotę 1 października, uczniowie klas maturalnych naszej szkoły wraz z katechetami wzięli udział w corocznej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę. Był to dla nich czas modlitwy i wypraszania łaski dobrego zdania egzaminów maturalnych oraz rozeznania drogi życiowej.

Po przybyciu do Częstochowy, udaliśmy się przed Cudowny Obraz, aby przywitać się z Jasnogórską Matką i zobaczyć Jej Oblicze. Dużym przeżyciem duchowym dla wielu z nas było przejście na kolanach wokół Obrazu Maryi i spojrzenie w Jej pełne miłości oczy. Byli i tacy, którzy odwiedzili to miejsce po raz pierwszy w życiu.

            Spotkanie rozpoczęło zawiązanie wspólnoty poprzedzone konferencją wygłoszoną przez ks. Marcina Wilka, archidiecezjalnego duszpasterza młodzieży. W swoich słowach zachęcał młodych do refleksji nad motywem przyjazdu w to święte miejsce. Mówił: Po co przyjechaliście na Jasną Górę? Czy po to, aby odbyć miłą wycieczkę, by wyrwać się z domu, ciekawie spędzić czas w autokarze? Czy też przyjechałeś to po to aby osiągnąć w życiu coś więcej od strony duchowej, żeby Matce Bożej, Matce naszej nadziei powierzyć siebie, swój egzamin maturalny, całe swoje życie? Jeśli tak, słusznie czynisz, masz rację – zrób to! Zawierz się jej całkowicie dzisiaj tutaj, w tym szczególnym miejscu. Jeśli to uczynisz, ten egzamin dojrzałości pójdzie ci łatwiej.”

Ksiądz Wilk podkreślił, że fakt obecności maturzystów na Jasnej Górze jest ich osobistą decyzją, która nie jest obojętna dla Boga: „Wielu mogło pojechać, wielu tu nie ma, ale wy jesteście. Myślicie, że Pan Bóg jest ślepy, że Matka Boża nie widzi, nie doceni? Doceni!” Ponadto kapłan zachęcał młodych do tego aby zawierzyli siebie i wszystkie swoje sprawy Bogu przez ręce Maryi i rozeznawali swoje powołanie.

            Po konferencji wszyscy kroczyli śladami Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Młodzież uczestniczyła w niej bardzo aktywnie, angażując się w śpiew pieśni poprzedzających rozważania poszczególnych stacji. Można było zaobserwować niejedno wzruszenie, czy kręcącą się w oku łzę.

 Następnym punktem programu  była uroczysta Eucharystia odprawiana w intencji maturzystów pod przewodnictwem księdza biskupa Krzysztofa Chudzio, biskupa pomocniczego Archidiecezji Przemyskiej. W swojej homilii podkreślał wagę Jasnej Góry dla naszego narodu mówiąc: Właśnie tutaj, jak w sercu, koncentrowały się ważne wydarzenia, rodziły się najważniejsze myśli i rozwiązania, spotykali się królowie, władcy, wieszcze narodowi, pasterze Kościoła” Ksiądz biskup zwrócił uwagę młodym, że kończy się pewien etap ich życia. Powiedział: „W tym szeregu wydarzeń i ludzi stajecie dzisiaj wy, droga młodzieży z terenu Archidiecezji Przemyskiej, jako kandydaci do zmierzenia się z ważnym egzaminem. Egzaminem rozdzielającym czas beztroskiego dzieciństwa i młodzieżowego dojrzewania, a rozpoczynającym okres dojrzałości, który ze swej natury charakteryzuje się mądrością, odpowiedzialnością i odwagą”

Naszą pielgrzymkę zakończył Apel Jasnogórski o godzinie 21 w kaplicy Cudownego Obrazu. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Maryjo, Tyś naszą nadzieją”. Życzymy wszystkim maturzystom aby doczekali się pięknych owoców tego pielgrzymowania.

Marta   Kata

Skip to content