Uczniowie naszej szkoły laureatami konkursu fotograficznego “Śladami Józefa Ulmy”

3
Różne

Uczniowie naszej szkoły laureatami konkursu fotograficznego “Śladami Józefa Ulmy”

Organizatorem konkursu fotograficznego „Śladami Józefa Ulmy” była Fundacja im. Rodziny Ulmów  SOAR, z siedzibą w Markowej, a inspiracją – wyjątkowa postać Józefa Ulmy, fotografa amatora i ojca wielodzietnej rodziny. Rodziny, która zapłaciła życiem za pomoc Żydom w okresie okupacji. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Konkurs został skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, których pasją jest fotografia. Pierwszy etap polegał na wysłaniu 3 zdjęć, które uczestnik uważał za najlepsze. Spośród licznych zgłoszeń z województwa podkarpackiego jury konkursu wyłoniło 20 uczestników, w tym czterech uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Zakwalifikowani  do konkursu uczestnicy wzięli udział w  warsztatach  teoretycznych połączonych  z jesiennym plenerem. Zajęcia fotograficzne  poprowadzili  doświadczeni i cenieni w Polsce oraz za granicą specjaliści fotografii:

Marta Rybicka –  podwójna laureatka GRAND PRESS PHOTO 2019, finalistka GPP 2017, Michał Drozd – rzeszowski artysta fotografik oraz autor ponad 120 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą,

Tadeusz Poźniak – zdobywca Srebrnego Medalu Fotoklubu RP za twórczość artystyczną w fotografii,

Jakub Szymczuk – oficjalny fotograf prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Uczniowie otrzymali dwa tygodnie na wykonanie fotografii w trzech kategoriach tematycznych:

a) fotografii osób – jak to czynił Józef Ulma fotografując swoją rodzinę, przyjaciół,
 znajomych przy różnych czynnościach domowych i rekreacyjnych,
 b) fotografii pleneru – jak to czynił Józef Ulma fotografując krajobrazy Markowej,
 c) oraz fotografii ukazującej uchwyconą wyjątkowość chwili – jak to czynił Józef Ulma
 fotografując emocje osób i zdarzenia.

Założeniem II etapu konkursu było wyłonienie uczestników, którzy wykażą się w swoich fotografiach oryginalnością, kreatywnością, estetyką i talentem, a także zrozumieniem tematyki związanej postacią i pasją Józefa Ulmy. Profesjonalne jury dokonało merytorycznej oceny zgłoszonych fotografii oraz wybrało  laureatów. Wśród nagrodzonych uczniów znalazły się osoby z naszej szkoły:

I miejsce w kategorii  fotografii ukazującej uchwyconą wyjątkowość chwili zajęła Klaudia Kiełbowicz z klasy IV TL,

II  miejsce w kategorii fotografia pleneru zajął Piotr Grzybek z klasy IV TE.

Nagrody i dyplomy zostały wręczone 15 grudnia w Sali  Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Skip to content