• ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W LEŻAJSKU

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Leżajska”

Działający od czterdziestu lat przy Zespole Szkół  Technicznych w Leżajsku Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Leżajska” jest wizytówką nie tylko tej placówki, ale i całego powiatu. Swoje  programy artystyczne prezentował na wielu przeglądach i festiwalach krajowych oraz zagranicznych.

Początki działalności  Zespołu sięgają przełomu lat 70 i 80. Dzięki staraniom ówczesnego dyrektora ZSZ  w Leżajsku  Władysława Rusieckiego, choreografa Jana Brzuzana, Marii Cebuli oraz zespołu pracowników Szkoły Muzycznej: Mieczysława Szarka, Ryszarda Koniecznego, zgrupowano młodzież w dwunastoosobowy zespół, którego celem było kultywowanie tradycji polskiego folkloru. Pierwszy występ publiczny miał  miejsce podczas „Dni Leżajska” w 1980 roku. Zespół  wystąpił wówczas w Domu Kultury, zyskując duże uznanie publiczności. Od tego też roku, nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, uatrakcyjnia zarówno  uroczystości szkolne, miejskie, powiatowe, jak i krajowe. Ponadto „Ziemia Leżajska” wielokrotnie występowała poza granicami kraju, między innymi podczas festiwali w Hiszpanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie i Grecji.

            W swojej historii Zespół miał wielu  zasłużonych ludzi, których wkład znacząco  wpłynął na jego działalność i osiągnięcia. Wśród nich można wymienić Krystynę Rajnowską i Czesławę Zawadzką, które pełniły funkcje kierownicze. W latach dziewięćdziesiątych kierownikiem muzycznym został Bogdan Pęcak. Następnie funkcję tę  przejął Władysław Staroń, który pełnił ją do końca sierpnia 2010 roku. Od września 2010 roku kierownikiem muzycznym jest Tomasz Kycia. Ogromny wkład w rozwój Zespołu mieli: Czesław Zawierucki, który przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję kierownika oraz choreograf Jan Brzuzan. Po zakończeniu pracy z Zespołem przez Jana Brzuzana, przez kilka lat nad choreografią czuwał Rafał Dyrda. W roku 2013 obowiązki kierownika Zespołu przejął Artur Pęcak.

Obecnie profil taneczny i muzyczny tworzą:

Kierownik muzyczny – Tomasz Kycia

Kierownik Zespołu – Artur Pęcak

Choreograf – Paulina Szczęch

Opiekun Zespołu – Agata Zygmunt

W swoim repertuarze ZPiT „Ziemia Leżajska” posiada tańce ludowe, takie jak: krakowiak, tańce rzeszowskie, polka, tańce lubelskie, kujawiak, tańce przeworskie, oberek, mazur.

Kapela gra  taneczną muzykę ludową stylizowaną, w aranżacji Tomasza Kyci. W jej skład  w większości wchodzą uczniowie naszej szkoły. Młodzi muzycy grają na  trąbkach, klarnetach, saksofonach, akordeonach, kontrabasach, fletach poprzecznych, instrumentach perkusyjnych.  Kapeli towarzyszy kilkuosobowy zespół wokalny.  

Na przełomie  listopada i grudnia 2011 roku kapela i grupa wokalna nagrała pierwszą płytę, na której znalazły się najpiękniejsze  polskie kolędy. W nagraniu, gościnnie, partie perkusji zagrał rzeszowski muzyk, jeden z najlepszych polskich perkusistów jazzowych Tomasz Nosal.

W 2018 roku ukazała się kolejna płyta zespołu „Folkowo”, która jest realizacją pomysłu przeniesienia dawnych folklorystycznych utworów, znanych od wielu lat w różnych regionach Polski, do czasów współczesnych. W utworach tych znajdziemy połączenie instrumentów elektronicznych z akustycznymi. Słuchając tych utworów, można przekonać się o ponadczasowości muzyki ludowej, która – odpowiednio przetworzona – doskonale wkomponowuje się w krajobraz współczesnych dźwięków i melodii.

Facebook

Skip to content