Wycieczka dydaktyczna do ENERBIO ECO w Starym Mieście

1
Aktualności 2022/2023

Wycieczka dydaktyczna do ENERBIO ECO w Starym Mieście

28 listopada uczniowie z klas: II TB i IV TH kształcący się na kierunku technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zwiedzili zakład biogazowni.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z procesem produkcji, gdzie efektem jest wyprodukowany prąd elektryczny w sposób ekologiczny bez szkody dla środowiska i dostarczony do sieci elektroenergetycznej. Biogaz powstaje w wyniku beztlenowej fermentacji metanowej, a substratem służącym do jego wytwarzania jest biomasa pochodząca z przetwórstwa rolno-spożywczego m.in. kiszonka z roślin energetycznych, wysłodki buraczane, wytłoki owocowo-warzywne, mało wartościowe dla zwierząt trawy z łąk jedno kośnych i inne odpady z lokalnych zakładów spożywczych. Cały proces fermentacji jest monitorowany i sterowany automatycznie. Uzyskany metan jest paliwem do silnika spalinowego. Silnik z kolei napędza turbinę wytwarzająca prąd elektryczny. W procesie tym produktem ubocznym jest ciepło i przefermentowany substrat.

Substrat przy fermentacji jest podgrzewany do temperatury 34 – 38stopni Celsjusza z ciepła chłodzenia silnika spalinowego i w tej temperaturze następuje rozkład substratu pod wpływem mikroorganizmów w środowisku beztlenowym. Przefermentowany substrat jest naturalnym pełno wartościowym nawozem organicznym stosowanym w produkcji roślinnej. Biogazownia ta dostarcza 999 kW/h do sieci elektroenergetycznej.

Opiekunami wycieczki byli Kazimierz Błoński i Piotr Szpila.

Skip to content