Współpraca Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku z firmami w Niemczech

Monachium
Aktualności 2022/2023

Współpraca Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku z firmami w Niemczech

Zespół Szkół Technicznych należy do najlepszych i najbardziej renomowanych szkół technicznych w województwie. Potwierdza to ranking miesięcznika „Perspektywy”, w którym placówka po raz kolejny otrzymała tytuł „Brązowej Szkoły”. Wyróżnienia przyznaje Kapituła Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Średnich, w skład której wchodzą przedstawiciele najważniejszych środowisk edukacyjnych w Polsce. Uczniowie po zakończeniu szkoły i uzyskaniu kwalifikacji w zawodzie, znajdują zatrudnienie zarówno  na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Umiejętności i wiedza zdobyta w czasie nauki oraz dobre relacje z nauczycielami owocują częstymi wizytami absolwentów. W czerwcu 2022r., odwiedzili szkołę przedstawiciele kierownictwa firmy budowlanej „Lugra”, w której pracuje absolwent ZST. Przedsiębiorstwo to  realizuje liczne  kontrakty w Niemczech i zatrudnia wielu absolwentów technikum. W trakcie rozmów z Dyrekcją  Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku zostały ustalone wstępne zasady  przyszłej współpracy.

W dniach od 23.08.2022r. –  do 26.08.2022r.na zaproszenie prezesa firmy miała miejsce  wizyta delegacji ZST w Bawarii w składzie:
Piotr Foryt – Wicedyrektor szkoły
Krystyna Zastawny – Kierownik Szkolenia Praktycznego
Małgorzata Jakubowska – Nauczyciel języka niemieckiego
Piotr Turczyn – Zastępca Kierownika Praktycznej Nauki Zawodu
Sebastian Karoń – Technolog
Andrzej Socha – Specjalista ds. spawalnictwa

Podczas krótkiego pobytu w Niemczech nauczyciele poznali nowoczesne technologie i procesy produkcji wykorzystywane podczas prefabrykacji wyrobów w branży budowlanej w zakładzie Hönninger
(Eglharting), zakładzie Max Bögl (Bachhausen), zakładzie Max Bögl(Sengenthal) i  zakładzie Fuchs Europoles GmbH ( Neumarkt).

Obserwując  procesy produkcyjne w poszczególnych zakładach, delegacja miała okazję  zobaczyć między innymi prefabrykację elementów mostowych, elewacyjnych, modułów mieszkaniowych, części wchodzących w skład turbin wiatrowych.

We wszystkich procesach technologicznych niezbędne są kwalifikacje, jakie w tym zakresie oferuje nasza szkoła.

Podczas wizyty w zakładach spotkaliśmy wielu absolwentówZST, którzysą wysoce cenionymi fachowcami, zajmującymi bardzo odpowiedzialne stanowiska. Deficytowymi i co za tym idzie poszukiwanymi zawodami są spawacze, zbrojarze, stolarze, cieśle, betoniarze, operatorzy obrabiarek sterowanych numerycznie, elektrycy, monterzy suchej zabudowy i robót wykończeniowych. Spotkanie uświadomiło nam, w jaki sposób modyfikować programy nauczania w wymienionych zawodach, aby optymalnie dostosować umiejętności uczniów do wymagań współczesnego rynku pracy. Efektem wyjazdu będzie kontynuowanie   współpracy ZST w Leżajsku z firmą  „Lugra”, w postaci praktyk zawodowych, wizyt celowanych, wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami zawodu a przedstawicielami przedsiębiorstwa.

Miłym akcentem pracowitego  pobytu było zwiedzanie Muzeum BMW w Monachium oraz malowniczej i znanej z ważnych wydarzeń  historycznych Norymbergii – perły Bawarii.

ZST

Skip to content