Uczniowie ZST odbyli praktyki w Grecji w ramach programu Erasmus+

Uczniowie ZST odbyli praktyki w Grecji w ramach programu Erasmus+
Aktualności 2023/2024

Uczniowie ZST odbyli praktyki w Grecji w ramach programu Erasmus+

Kolejny wyjazd młodzieży w ramach programu Erasmus+ był wspaniałym doświadczeniem pozwalającym na naukę zawodu, poznanie kultury Grecji, test umiejętności językowych, spotkanie nowych ludzi, radzenie sobie w codziennych sytuacjach za granicą. Realizacja projektu miała miejsce w miejscowości Leptokaria w Grecji. Wzięło w niej udział 21 uczniów z technikum pojazdów samochodowych oraz technikum żywienia i usług gastronomicznych.

Technicy żywienia mogli sprawdzić swoje umiejętności, zarówno w kuchni, jak i „na serwisie”. Jako kucharze zadbali o przygotowanie pysznych dań serwowanych w hotelowej restauracji, a pracując na stanowisku kelnera przygotowali salę na przybycie gości i zajęli się ich obsługą. Udali się również do winiarni, gdzie mieli okazję poznać proces produkcji wina. Z kolei technicy pojazdów samochodowych odbyli praktyki w warsztacie, gdzie zajęli się właściwą organizacją, przygotowaniem sprzętu i narzędzi potrzebnych do pracy. Tam też zapoznali się z konstrukcją oraz podzespołami i zespołami samochodowymi, przeprowadzając ich demontaż. Na stacji diagnostycznej oceniali stan zużycia poszczególnych podzespołów samochodowych i dobierali odpowiednie części do wykonania konkretnej naprawy.

Projekt „Uczniowie ZST w Leżajsku na europejskim rynku pracy” zawierał również program kulturowy. W jego ramach nasi uczniowie odbyli rejs na wyspę Skiathos, gdzie kręcono urywki filmu “Mamma Mia!” oraz zwiedzili wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – Meteory. Tam podziwiali prawosławne klasztory, wysłuchali wielu ciekawych informacji na temat religii prawosławia i odwiedzili pracownię pisania ikon. W towarzystwie przewodnika zwiedzili klasztor Valrama. Nie zabrakło podziwiania zapierających dech w piersiach widoków. Znalazł się też czas na odpoczynek i plażowanie.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty, potwierdzające ukończenie zagranicznego stażu. Nie obyło się bez ciepłych słów od mentorów i opiekunów praktyk, skierowanych do naszej młodzieży.

Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000125518 realizowany przez ZST im. T. Kościuszki w Leżajsku w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000046828, sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Skip to content