• ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W LEŻAJSKU

Spotkanie z historią – „Leżajszczyzna w czasie I wojny światowej”

            4. listopada w auli szkolnej odbyło się spotkanie z  panem Sławomirem Kułaczem – doktorem anglistyki, regionalistą, autorem wielu publikacji dotyczących wydarzeń okresu I  wojny światowej i ich przebiegu na Leżajszczyźnie. Prelegent przedstawił sytuację polityczną
w Europie w latach 1914 i 1915, wymienił najsłynniejsze bitwy. Podkreślił specyficzną sytuację żołnierzy frontu wschodniego i zachodniego, sposoby walki, uzbrojenie, wykorzystanie nowych  broni oraz lotnictwa. Wiele uwagi poświęcił starciom  armii austro-węgierskiej i rosyjskiej. Ich przebieg mogli obserwować,  a także w nich uczestniczyć, mieszkańcy Leżajszczyzny.  Gość spotkania nawiązał do bardzo ciekawych epizodów np. forsowania Sanu oraz walk w okolicach Rzuchowa, Piskorowic i Mołyń.

            Uczniowie pięciu klas  mogli dowiedzieć się, gdzie w okolicach Leżajska można jeszcze znaleźć ślady tamtych walk, gdzie znajdują się groby poległych w nich żołnierzy. Pan Sławomir Kułacz odpowiadał na pytania zadane przez towarzyszącego mu historyka dokumentalistę historii lokalnej pana Mariana Matkowskiego. Dotyczyły one sposobu docierania do materiałów tak cennych jak plany działań wojennych na froncie, wspomnienia szczególnie zasłużonych żołnierzy. Na zakończenie, pan doktor odesłał zainteresowanych tematem do biblioteki szkolnej – organizatora spotkania, której przekazał kilka swoich publikacji.

Możesz również polubić…

Skip to content