• ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W LEŻAJSKU

Spotkanie z Panią Lucią Retman

Spędziłam w Leżajsku dobre i szczęśliwe lata dzieciństwa…”

Spotkanie z Panią Lucią Retman

Korzystając z zaproszenia Muzeum Ziemi Leżajskiej w dniu 8 listopada grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielkami: Małgorzatą Korczyńską i Jolantą Korasadowicz wzięła udział w sesji popularno – naukowej, której gościem honorowym była pani Lucia Retman z Izraela. Znająca biegle kilka języków, ongiś mieszkanka Leżajska, piękną polszczyzną zaprezentowała przedwojennych mieszkańców miasta oraz opisała  relacje panujące między zamieszkującymi wówczas  Leżajsk: Polakami, Żydami, Ukraińcami oraz Niemcami.
Pani Retman, mimo sędziwego wieku, szczegółowo przedstawiła przedwojennych leżajszczan, ich życie i tradycje, a mottem, które przewijało się podczas spotkania były słowa:
„Bez przeszłości nie ma przyszłości, a ja przyszłam opowiedzieć o szlachetnych Polakach, którzy pomagali Żydom”. Spotkanie, które miało charakter interaktywny poprowadził
prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec z UR. Uczniowie  mieli więc okazję do zadawania pytań oraz wykazania się swoją wiedzą na temat historii Leżajska. Nad wydarzeniem patronat medialny objęło Polskie Radio Rzeszów. Podczas spotkania, niejednokrotnie zabierał głos Burmistrz Leżajska pan Ireneusz Stefański, który opowiadał ciekawostki z historii miasta. Jako, że Leżajsk należał przed wojną do województwa lwowskiego, spotkanie zakończył recital lwowskich piosenek w wykonaniu pana Zdzisława Zawilskiego.

Galeria

Może Ci się również spodoba

Skip to content