• ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W LEŻAJSKU

Konstrukcje robotów i warsztaty w ramach projektu RoboLAB, czyli pracowity listopad u mechatroników

RoboLAB to nowy, unikatowy projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, który adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia. Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, a partnerami głównymi Województwo Podkarpackie i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie technikum mechatronicznego, uczestniczący w zajęciach pozalekcyjnych Szkolnego Koło Automatyka i Mechatronika oraz Koła Konstruktora, przystąpili do projektu RoboLab i  tworzą własne  konstrukcje.

Pierwsza drużyna buduje robota wielozadaniowego, który weźmie udział  w  międzynarodowych zawodach XChallange, zaplanowanych w listopadzie na Politechnice Rzeszowskiej i wystartuje w kategoriach: Task Hunters oraz Freestyle. Robot otrzymał nazwę Cobra i jest dwukołowym robotem mobilnym, wyposażonym w chwytak oraz podnośnik. Konstrukcja oparta jest na specjalnie do tego celu zaprojektowanym sterowniku na pokładzie, w którym znajduje się procesor Dual Core Tensilica LX6 240 MHz. Robot sterowany jest manualne z pada od PS3 oraz posiada funkcję autonomicznej jazdy i podejmowania decyzji.

Druga drużyna zaprojektowała i zbudowała ,,Łódkę inspekcyjną’’ https://photos.app.goo.gl/bYYH5J1fXHKiyEPG9. Pływający robot również weźmie udział w zawodach XChallange – w kategorii Freestyle. Cel przyświecający tworzeniu tego projektu to pomoc w walce w ochronie otaczającej nas przyrody. Dlatego też, jednym z zastosowań łódki jest ciągły monitoring stanu wody w zbiornikach a jej zadaniem jest alarmowanie w sytuacji, gdy dokonane przez nią pomiary wody odbiegną od normy.  Identyfikacja zanieczyszczeń  przeprowadzana jest dzięki danym z sensorów, takich jak sensor PH, czy sensor natlenienia wody. Informacje o takim zdarzeniu wysyłane są do serowo silników, gdzie wraz z danymi o położeniu łodzi, przy pomocy  zdalnego poglądu z kamery, można ustalić potencjalne źródło zanieczyszczeń.

Głównym sponsorem konstrukcji jest firma MTU Aero Engines Polska https://xchallenge.pl/.

Opiekunami  projektu są  mgr inż. Rober Maruszak oraz mgr inż. Wojciech Słysz. W listopadzie br. uczniowie wzięli udział w dwudniowych warsztatach robotycznych organizowanych przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” w Rzeszowie. Głównym celem warsztatów  było zapoznanie z  podstawowymi zagadnieniami z zakresu elektroniki, mechaniki i programowania, a następnie zastosowanie zdobytej wiedzy w budowie własnego robota, wykorzystując przy tym również,  zdobyte podczas zajęć umiejętności z zakresu kompetencji miękkich.

Możesz również polubić…

Skip to content