• ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W LEŻAJSKU

Programujemy i budujemy roboty

W każdą sobotę w pracowni mechatronicznej Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku odbywają się zajęcia z programowania robotów. Biorą w nich udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań nowoczesną technologią, kształcenie kompetencji myślenia algorytmicznego i nauka programowania.

Uczestnicy zajęć programują swoje roboty  blokowo w języku Scratch oraz w C++. Pierwsze kroki w nauce programowania  stawiają przy pomocy robota edukacyjnego mBot.

    Jednocześnie budują własnego robota opartego na platformie Ardurino UNO. Uczniowie zaprojektowali i wydrukowali na drukarce 3D potrzebne elementy oraz wykonali  elektroniczną płytę drukowaną, na której zamontowany jest sterownik silników oraz potrzebne sensory do interakcji robota z otoczeniem. Obecnie, projekt robota rozbudowują o chwytak zbudowany na trzech serwonapędach. 

  Uczestnicy zajęć mają już pierwsze osiągnięcia. Na samodzielnie zaprogramowanych  robotach przeprowadzili zawody minisumo oraz jazdy robotów po linii na czas.

  W przyszłości planują udział w konkursach i zawodach robotycznych.

   Zajęcia prowadzą Robert Maruszak – nauczyciel mechatroniki i robotyki oraz Tomasz Długoń – nauczyciel fizyki.  Stawiamy na pomysłowość i kreatywność uczniów. Chcemy zapoznać młodzież z podstawami elektroniki, budową robotów i metodami programowania.    

    Pragniemy rozwijać  pasje i zainteresowania robotyką.  Zapraszamy do udziału w zajęciach zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych uczniów.

                                                                                                       Opracował Robert Maruszak

Możesz również polubić…

Skip to content