Półfinał wojewódzkiego konkursu „Przedsiębiorczość w praktyce”

DSC_0970
Aktualności 2017-2018

Półfinał wojewódzkiego konkursu „Przedsiębiorczość w praktyce”

 

20 kwietnia w naszej szkole, odbył się półfinał konkursu w ramach projektu „Przedsiębiorczość w praktyce”,  w którym uczestniczyli uczniowie z 24 szkół województwa podkarpackiego, koordynatorzy szkolni oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczyciły nas następujące osoby: Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Katarzyna Kuczmenda , Ekspert ds. Funduszy Europejskich Rozliczeń i Sprawozdawczości w Urzędzie Marszałkowskim Angelika Kisiel, Koordynator Głównego Punktu Informacyjnego  Funduszy  Europejskich w Rzeszowie Paweł Rak, Zastępca Dyrektora Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie Bogusław Kapusta, Zastępca Dyrektora  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  Oddział w Rzeszowie Artur Pałys, Zastępca Kierownika Inspektoratu w Leżajsku Elżbieta Rogowska, Regionalny Rzecznik Prasowy  ZUS Oddział w Rzeszowie Wojciech Dyląg, Marzena Miśkiewicz  z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oddział w Jaśle, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Piotr Bauman, Naczelnik Urzędu Skarbowego  w Leżajsku Wiesław Cisek, Rzecznik Prasowy  Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Agnieszka Siwy, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, Doradca Zawodowy w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP W Rzeszowie Janusz Cyzio, Dariusz Wyrwa –  pracownik naukowy Politechniki Rzeszowskiej, Piotr Cyrek oraz Pani Anna Mazurkiewicz – pracownicy naukowi Uniwersytetu Rzeszowskiego, Dyrektor Zespół Szkół nr 4 w Jaśle Robert Niemiec, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko, Członek Zarządu Starostwa Leżajskiego Lucjan Czenczek.

„Przedsiębiorczość w praktyce” to projekt   realizowany w ramach edukacji ekonomicznej ze środków Narodowego Banku Polskiego. Jego  głównym celem jest kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych oraz przekazywanie wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej, pracy i życiu codziennym. O wadze projektu świadczy fakt, że został on objęty patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Koordynatorem projektu, który czuwa nad prawidłową organizacją zaplanowanych działań jest nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku Ewelina Surma.

Realizacja projektu obejmuje trzy etapy. W pierwszym, młodzież uczestniczyła w warsztatach tematycznych prowadzonych przez specjalistów z instytucji partnerskich. Uczniowie, pracując w trzyosobowych zespołach,  raz w miesiącu wykonywali  zadania praktyczne. Ci z nich, których prace zostały ocenione najwyższej, zostali uczestnikami drugiego etapu, polegającego  na rozwiązaniu testu (indywidualnie przez każdego uczestnika), składającego się z  20 pytań zamkniętych i jednego otwartego. Wynikiem zespołu była suma punktów – członków zespołu szkolnego.

Prace oceniane były przez jury w składzie :

  • Bogusław Kapusta – Zastępca Dyrektora Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiegow Rzeszowie,
  • Elżbieta Rogowska – Zastępca Kierownika Inspektoratu w Leżajsku,
  • Wiesław Cisek – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku,
  • Janusz Cyzio – Doradca Zawodowy w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP W Rzeszowie,
  • Katarzyna Kuczmenda – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego
  • dr inż. Dariusz Wyrwa – pracownik naukowy Politechniki Rzeszowskiej
  • Paweł Rak – Koordynator Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy  Europejskich w Rzeszowie

Podczas pracy komisji, młodzież wzięła udział w wykładzie pt.: „Budowanie zespołu, role i efektywna komunikacja”, który wygłosili: dr Piotr Cyrek oraz dr Anna Mazurkiewicz  z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Półfinał wyłonił sześć  finałowych zespołów z następujących szkół :

I miejsce ex aequo:

Zespół Szkół Ekonomicznych im. KEN w Brzozowie

Uczniowie: Katarzyna Fic, Aleksandra Rychlicka, Wojciech Małuch

Opiekun: Dorota Wiech – Zięba

oraz  

Zespół Szkół nr 4 w Jaśle

Uczniowie: Paulina Bunar, Wiktoria Tokarz, Dominika Witusik

Opiekun: Joanna Majewska

II miejsce: Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku

Uczniowie: Alicja Król, Monika Gumula, Patrycja Urban

Opiekun: Barbara Tołpa

III miejsceZespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy Uczniowie: Dawid Krawczyk, Kinga Mroczek, Daria Szewc

Opiekun: Małgorzata Szyszka

IV miejsce: Zespół Szkół Licealnych w Leżajsku

Uczniowie: Izabela Dec, Wiktoria Urban, Agnieszka Joniec

Opiekun: Maria Bazan

V miejsce : Zespół Szkół im. ks dra J.Zwierza w Ropczycach

Uczniowie: Monika Dudka , Jolanta Kowalska, Martyna  Ochab

Opiekun: Agata Wojnarowska

Uczniowie z  sześciu najlepszych zespołów zakwalifikowali  się do trzeciego – finałowego etapu konkursu, który  odbędzie się w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Organizatorzy półfinału zadbali też o dodatkową atrakcję dla uczestników konkursu i zaproszonych gości. Była nim możliwość zwiedzenia Muzeum Ziemi Leżajskiej lub Pracowni Praktycznej Nauki Zawodu Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku.

Wszystkim uczestnikom, koordynatorom szkolnym, pracownikom instytucji partnerskich  serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Mamy nadzieję, że wszystkie dotychczasowe działania projektowe  przyczyniły się do wzrostu praktycznych umiejętności z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej i przedsiębiorczości.

Galeria

 

 

Skip to content