Pierwsza misja balonu stratosferycznego zbudowanego przez uczniów ZST zakończona powodzeniem

Pierwszy dzień warsztatów StratoSTEAM za nami
Aktualności 2023/2024

Pierwsza misja balonu stratosferycznego zbudowanego przez uczniów ZST zakończona powodzeniem

Na wysokość 23 km wzniósł się balon stratosferyczny zbudowany przez zespół  MCX Studio, który tworzą uczniowie technikum programistycznego: Krzysztof Krówka, Maciej Wróbel, Maciej Nowicki, Kacper Pliś, Kacper Sroczyk, Patryk Duda pod opieką Tomasza Kaspra.

 Przygotowania do pierwszej misji stratosferycznej trwały trzy dni i miały miejsce podczas obozu treningowego w Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej. Stworzenie balonu i realizacja projektu wymagały od uczniów poszerzenia wiedzy z zakresu fizyki, lotnictwa oraz elektroniki, połączonej z programowaniem mikrokontrolerów. Do wypuszczenia balonu konieczna była też zgoda Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Zespół zaprojektował od podstaw gondolę balona, sporządził bilans masy, wyliczył ilość helu potrzebną do wzniesienia balonu na odpowiednią wysokość, zaprogramował mikrokontroler mierzący parametry lotu. W czasie lotu, komputer pokładowy balonu zmierzył  ciśnienie, temperaturę powietrza, wysokość oraz pozycję geograficzną.

Finalnie, balon wzniósł się na wysokość 22997m i po ok. 1,5 godziny lotu opadł w okolicach Sanoka.

Projekt powstał we współpracy z firmą Boeing, Podkarpackim Centrum Innowacji i Politechniką Rzeszowską.

Skip to content