Nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych uhonorowany tytułem Profesora Oświaty

Nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych uhonorowany tytułem Profesora Oświaty
Aktualności 2023/2024

Nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych uhonorowany tytułem Profesora Oświaty

13 października w  Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyła się uroczystość  z okazji Święta Edukacji Narodowej z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, podczas której, nauczycielom zasłużonym dla polskiej edukacji, zostały wręczone odznaczenia państwowe, medale, Nagrody Ministra Edukacji i Nauki, a także tytuły honorowe Profesora Oświaty.

Tytuł honorowego Profesora Oświaty otrzymał Robert Maruszak, nauczyciel mechatroniki
i robotyki w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku.

 Jest to duże wyróżnienie dla naszego nauczyciela, ale także dla szkoły i powiatu leżajskiego.

W pracy pedagogicznej zawsze najważniejszy jest uczeń i jego dobro – tak o postrzeganiu otrzymanego tytułu mówi Robert Maruszak. Ogromnie cenię sukcesy moich uczniów osiągane na olimpiadach i konkursach. Dziewiętnastu uczniów, z którymi pracowałem nad realizacją projektów (robotów, łazików, dronów),  zdobyło tytuł finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, natomiast trzech zostało laureatami.

Dwudziestu moich uczniów zajmowało czołowe miejsca w konkursach, m.in.: ,,Od pomysłu do przemysłu’’ organizowanego przez Wydział Mechaniczno – Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej, „Najlepsza praca własna uczniów szkół ponadgimnazjalnych/ ponadpodstawowych’’ organizowanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich oddział
w Rzeszowie. Warto dodać, że finaliści i laureaci olimpiad zdobywali indeksy na wiodące uczelnie techniczne w kraju, na przykład Akademię Górniczo – Hutniczą, której sam jestem absolwentem.

Piętnaście lat temu rozpocząłem działania mające na celu wdrożenie nauczania robotyki. Pozwoliły one na utworzenie w Zespole Szkół Technicznych ,,Centrum Robotyki Kawasaki Epson ’’ oraz utworzenie zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego, gdzie kształcimy z programowania i obsługi robotów przemysłowych uczniów technikum mechatronicznego oraz technikum o kierunku: robotyk. Nawiązałem też współpracę z firmą ASTOR z Krakowa, która certyfikuje  naszych absolwentów z obsługi i programowania robotów przemysłowych.

Prowadzę również  Szkolne  Koło Automatyka i Mechatronika, w ramach którego uczniowie rozwijają swoje zdolności i zainteresowania oraz realizują projekty nagradzane na konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Od kilku lat z powodzeniem organizuję zajęcia z programowania robotów dla uczniów szkół podstawowych, które rozbudzają zainteresowanie robotyką oraz promują nowe technologie i szkolnictwo zawodowe.

Trafność realizowanych przeze mnie działań potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia zdobywane w skali Polski przez moich uczniów, a także nagrody, które w tym czasie otrzymywałem. Do ważniejszych należą: 

  • Nagroda Starosty I i II stopnia,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Nagroda Podkarpackiego Kuratora Oświaty,
  • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej,
  • Podziękowanie od Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów  za motywację uczniów i  trud włożony w przygotowanie uczniów do olimpiady: ,,Pana działania wyzwalają wśród młodzieży twórcze i innowacyjne myślenie. Stworzenie przyjaznego klimatu  oraz niesienie pomocy pozwala urzeczywistniać młodzieży zamierzone cele’’,
  • Nagroda Jubileuszu 35-lecia Firmy ASTOR z Krakowa: ,,Nagroda to dowód uznania za wieloletnią owocną współpracę w zakresie kształcenia przyszłych automatyków i robotyków, z uwzględnieniem najnowszych technologii stosowanych w przemyśle.’’

Otrzymany tytuł Profesora Oświaty jest dla mnie dużym wyróżnieniem i docenieniem moich działań na rzecz edukacji w powiecie oraz stanowi motywację do realizacji kolejnych przedsięwzięć na rzecz rozwoju mojej szkoły.

Szczególne podziękowania pragnę skierować do Pani Dyrektor Haliny Samko, która zawsze rozumiała potrzeby szkolnictwa zawodowego i wpierała mnie w realizacji wielu projektów.

Pragnę podziękować również Staroście Leżajskiemu Panu Markowi Śliżowi oraz Zarządowi Powiatu  za wsparcie  finansowe realizowanych  w  szkole przedsięwzięć.

Dziękuję także koleżankom i kolegom, zawsze wspierającym mnie w podejmowanych działaniach, szczególnie kolegom z Zespołu Przedmiotów Mechatroniczno – Elektronicznych.

 Profesor oświaty mgr inż. Robert Maruszak

Przejdź do treści