• ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W LEŻAJSKU

Narodowe Święto Niepodległości

W tym roku przypada 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas powiatowych uroczystości, młodzież naszej szkoły zaprezentowała mieszkańcom Leżajska i okolic program patriotyczny „Dla Niepodległej”. Zgromadzona w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku publiczność została zabrana w podróż przez sto dwadzieścia trzy lata niewoli. Młodzi aktorzy przypomnieli o tak ważnych wydarzeniach z naszej historii jak: rozbiory, Insurekcja Kościuszkowska, powstania narodowe, utworzenie Legionów Piłsudskiego, wybuch I wojny światowej. Podkreślono odwagę, męstwo i upór Polaków, które zaowocowały odzyskaniem upragnionej niepodległości i powrotem kraju na mapę Europy. Ta swoista lekcja historii i literatury, przeplatana pieśniami patriotycznymi i legionowymi w wykonaniu solistów i chóru przy akompaniamencie kapeli ZPiT „Ziemia Leżajska”, przyniosła nie tylko wzruszenie, ale też przypomniała o poświęceniu wielu pokoleń i o tym, że „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka.” (Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość).

Dopełnieniem programu był występ działającego przy Miejskim Centrum Kultury Zespołu Pieśni i Tańca „Leliwa”.  Program patriotyczny „Dla Niepodległej” został przygotowany przez nauczycieli naszej szkoły: Ewę Kossak – Hospod, Katarzynę Wiatrowicz i Tomasza Kycię.

Możesz również polubić…

Skip to content