Mechatronicy z certyfikatami Akademii ASTOR
21 grudnia 2021 2021-12-21 20:37Mechatronicy z certyfikatami Akademii ASTOR
W pracowni robotyki naszej szkoły po raz kolejny odbył się egzamin z obsługi i programowania robotów przemysłowych, który zdawało 37 uczniów z klas: 4 TD i 4 TE technikum mechatronicznego. Egzamin zakończył się powodzeniem wszystkich zdających. Uczniowie uzyskali średnio ponad 95 % prawidłowych odpowiedzi. Każdy z naszych robotyków otrzyma świadectwo Akademii Astor w Krakowie, potwierdzające zdobyte wiadomości oraz umiejętności z zakresu robotyki. Jest to uznawany w przemyśle certyfikat, który umożliwi przyszłym absolwentom zdobycie pracy jako operator i programista robotów przesyłowych.
Przeprowadzona forma egzaminu była innowacyjna, należy podkreślić, iż oprócz ZST w Leżajsku, nie przeprowadza go żadna szkoła średnia w kraju. Koordynatorem projektu byli: Dyrektor Akademii Astor Małgorzata Stoch oraz nauczyciel mechatroniki w ZST w Leżajsku Robert Maruszak.
Wspólnie z Akademią Astor w Krakowie został opracowany innowacyjny model kształcenia. W ramach zajęć specjalizujących, uczniowie klasy czwartej technikum mechatronicznego kształcili się praktycznie na nowoczesnych robotach Kawasaki serii R, Epson, ABB, UR3 w pracowni robotyki naszej szkoły.
Uczniowie podczas nauki zdobywali umiejętności praktyczne z następujących zagadnień:
- dokumentacja techniczna robotów,
- bezpieczeństwo podczas pracy i obsługi robota,
- podłączanie, włączanie i wyłączanie robota,
- rodzaje wejść/wyjść,
- układy współrzędnych i poruszanie robotem,
- sposoby poruszania jednostką mechaniczną
- block Teaching – uczenie robota,
- AS Language – zagadnienia podstawowe,
- komendy ruchu w języku AS,
- podstawowe zasady programowania,
- programowanie robota przemysłowego,
- systemy wizyjne,
- integracja robotów z otoczeniem.
Po ukończeniu modułu uczniowie zostali ocenieni z umiejętności praktycznych obsługi i programowania robota przemysłowego, następnie przystąpili do egzaminu z części teoretycznej na specjalnie do tego celu utworzonej platformie internetowej Akademii Astor.
Powstanie Akademii ASTOR
Pomysł stworzenia Akademii ASTOR zrodził się z doświadczeń firmy ASTOR – dystrybutora nowoczesnych rozwiązań przemysłowych w zakresie automatyzacji i zarządzania produkcją. Jest to odpowiedź na potrzeby klientów w obszarze poszerzenia wiedzy techniczno-produktowej, zarządzania projektami oraz szeroko pojętych umiejętności z zakresu doskonalenia procesów produkcyjnych. Inicjatywa skierowana jest do pracowników działów technicznych, jak również do kadry menedżerskiej firm produkcyjnych i integratorskich.
Szkolenia Akademii ASTOR
Akademia ASTOR w swojej ofercie łączy teorię oraz wiedzę praktyczną z wykorzystaniem rozwiązań technicznych, stanowiąc bogate źródło informacji na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Oprócz warsztatów poświęconych produktom Wonderware, GE Intelligent Plat-
forms, SATEL, Kawasaki, Horner, Astraada, Epson i Korenix, kursanci mogą także uczestniczyć w szkoleniach biznesowych jak Zarządzanie Projektami czy Doskonalenie Procesów Produkcyjnych. Trenerami Akademii ASTOR są certyfikowani specjaliści z wieloletnim
doświadczeniem praktycznym w zakresie omawianych zagadnień oraz o odpowiednim przygotowaniu dydaktycznym. Szkolenia dopasowywane są do potrzeb kursantów, zaś warsztaty i seminaria, których program uwzględnia preferencje i realia konkretnych firm czy branż, organizowane na terenie całej Polski. Każdy uczestnik szkoleń Akademii ASTOR otrzymuje certyfikat o unikatowym numerze, autoryzowany przez konkretnego dostawcę produktowego ASTOR. Jak podkreśla Robert Maruszak ,wdrożony model szkolenia i egzaminowania przyszłych robotyków będzie kontynuowany i rozwijany w naszej szkole w kolejnych latach.
Jestem pewny, że zdobyte umiejętności praktyczne z obsługi robotów przemysłowych, potwierdzone certyfikatem, będą doskonałą przepustką dla naszych robotyków w znalezieniu pracy w nowoczesnych zakładach produkcyjnych, gdzie na dobre zagościła robotyzacja procesów produkcyjnych. Pojawia się coraz więcej ofert pracy, w których wymagana jest od absolwenta znajomość zagadnień z robotyki, sterowników PLC czy Wonderware InTouch.
W tym roku zakupiliśmy robota spawalniczego Kawasaki serii BA00L. Obecnie wdrażamy stanowiska dydaktyczne do nauki obsługi i programowania robotów spawalniczych. Od nowego roku będziemy kształcić w zakresie zrobotyzowanego spawania techników robotyków i techników spawalnictwa.
Opracował: mgr inż. Robert Maruszak