• ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W LEŻAJSKU

Mechatronicy z pierwszej klasy poznają technikę mikroprocesorową

W ramach zajęć pozalekcyjnych Szkolnego Koła Automatyka i Mechatronika, uczniowie klasy pierwszej technikum mechatronicznego projektują oraz budują swój pierwszy sterownik mikroprocesorowy oparty na szeroko znanym mikroprocesorze AVR – Atmega 8. W programie EAGLE zaprojektowali schemat sterownika oraz płytki drukowane PCB. Następnie wygenerowali G-Cody i wyfrezowali płytki drukowane na frezarce CNC. Obecnie są na etapie lutowania elementów i uruchamiania hardware.

Kolejnym etapem realizowanego przez uczniów zadania, będzie nauka programowania mikroprocesora w języku C++. Młodzi mechatronicy stawiają na wykonane własnoręcznie od  podstaw sterowniki mikroprocesorowe. Nie korzystają z gotowych rozwiązań, takich jak ardurino czy klocki Lego, gdyż chcą poznać programowanie i technikę mikroprocesorową od podstaw. W przyszłości, gdy nauczą się programować, chcą na bazie wykonanych mikroprocesorowych sterowników zbudować swoje pierwsze roboty, łaziki czy maszyny numeryczne.

Warto dodać, że uczniowie klasy 2 TC i 3TD zaprojektowali i wykonali sterownik manipulatora do łazika marsjańskiego oparty na mikroprocesorze Atmega 328. Wykorzystali 6 timerów pracujących w trybie PWM oraz przetworniki ADC. Sterują 5 serwosilnikami. Więcej informacji na temat w kolejnym artykule.

 

                                                                                           Opiekun SKAiM Robert Maruszak

 

Może Ci się również spodoba

Skip to content