• ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W LEŻAJSKU

Jakub Wiliński – laureatem III miejsca w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości

9 czerwca w Warszawskim Domu Technika odbyło się wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. W gronie zwycięzców znalazł się Jakub Wiliński z klasy III TR – laureat III miejsca w kategorii “Pomysł ekologiczny”. Nagrodzona praca to Robot “All in One”. Jakubowi towarzyszył nauczyciel przedmiotów mechatronicznych Robert Maruszak.

Pracę Jakuba można obejrzeć tutaj:

Jakub o swojej pasji:

Już od dzieciństwa interesowały mnie modele samolotów zdalnie sterowanych. Lubiłem analizować schematy techniczne oraz wyszukiwać zdjęcia przyrządów lotniczych w Internecie. Początkowo sklejałem plastikowe miniaturki samolotów. W szkole podstawowej zacząłem czytać historie budowy różnych maszyn lotniczych, szczególnie tych z II wojny światowej. Interesowały mnie też silniki starych PRL- owskich samochodów.

Gdy miałem 10 lat wziąłem udział w „Dniach Otwartych” zorganizowanych przez Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszkiw Leżajsku. Tutaj narodziła się moja pasja do robotów. W 2018 r. zacząłem chodzić na zajęcia z robotyki, które prowadził mgr inż. Robert Maruszak. Mój pierwszy samodzielny projekt powstał w 2019 r. Był to robot „Minisumo”. Rok później zbudowałem „Micro serwo robota”. Za ten projekt otrzymałem wyróżnienie w konkursie na „Najlepszą pracę własną uczniów” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz II miejsce w eliminacjach okręgowych OiTW. Kolejną nagrodzoną pracą był freestylowy robot „All in One”. Ten projekt zajął  II miejsce w konkursie na „Najlepszą pracę własną uczniów” zorganizowanym przez SEP w roku 2022. Za ten pomysł otrzymałem również I miejsce w VI edycji konkursu „Od pomysłu do przemysłu 2021/2022” w kategorii „Projekt autorski”.

„All in One” wywalczył dla mnie III miejsce i tytuł laureata w Ogólnopolskim Finale Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości w Warszawie.

Możesz również polubić…

Skip to content