Akademia techniczna dla uczniów z branży samochodowej

W ramach realizowanego przy wsparciu Fundacji VELUX projektu, w naszej szkole zostało zorganizowane szkolenie mechatroniki samochodowej oraz diagnostyki cyfrowych magistrali danych CAN, dzięki któremu uczniowie kształcący się w zawodzie technik pojazdów samochodowych oraz mechanik pojazdów samochodowych mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Postęp technologiczny ma swoje odzwierciedlenie w budowie samochodów, w których montowane jest coraz więcej złożonych podzespołów opartych na elektronice. Dlatego dzisiejsza definicja warsztatu samochodowego daleka jest od pojęcia „mechanika pojazdowa”, a pracujące w nich osoby muszą codziennie wykazywać się wszechstronną wiedzą i umiejętnościami.

Szkolenie obejmowało następujące zagadnienia: analiza magistrali danych na schematach elektrycznych, poznanie sposobów diagnostyki magistrali CAN, prawidłowe ustawianie oscyloskopu i analiza obrazów oscyloskopowych magistrali danych. Uczniowie poznali typowe i nietypowe problemy związane z magistralami danych, sposoby ich naprawy oraz identyfikację sterowników w sieci samochodu. Mogli też poznać sposoby diagnostyki podstawowych czujników z wykorzystaniem testerów diagnostycznych i oscyloskopów. Szkolenie przeprowadziła firma Inter Team z Warszawy, a jego pomysłodawcami
i inicjatorami byli nauczyciele samochodowych przedmiotów zawodowych.

Może Ci się również spodoba

Skip to content