„Z Kolędą u Kresowiaków” – Spotkanie w Muzeum Ziemi Leżajskiej

     W dniu 8 stycznia młodzież Zespołu Szkół Technicznych działająca w Klubie Miłośników Lwowa, wystąpiła z programem artystycznym podczas spotkania  Członków i Sympatyków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. Pomysł spotkania zrodził się z chęci nawiązania  bliższych kontaktów i serdeczniejszych więzi z ludźmi, dla których  polski Lwów był  niegdyś domem rodzinnym, a dzisiaj pozostał już tylko w sferze marzeń i tęsknot. Ponadto, młodzi ludzie chcieli poprzez występ artystyczny przedstawić   próbki  swojej znajomości kultury dawnego Lwowa oraz zaprezentować elementy  działalności klubowej. Na program koncertu złożyły się: kolędy, lwowskie piosenki z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz  pieśni patriotyczne. Ilona Kuraś  z 3 TI – jako  lwowska kwiaciarka, Sylwia Kuraś z kl.2TJ  w roli śpiewaczki z Opery Lwowskiej oraz  Maciej Czechowicz z kl. 1 TI – jako zbłąkany Krakus szukający Dzieciątka w  przedwojennym Lwowie, oczarowali publiczność swoim śpiewem ( czego dowodem była prośba o bis). Z kolędą przybyli również:  poszukujący Dzieciątka  muzykujący pasterze:  Kamil Wołczasty z kl. 3TD z gitarą, Adrian Szczęch z kl. 3 TC  z  saksofonem, natomiast,  Marek  Giża z kl. 3 TI –  dodawał ekspresji całości, wybijając rytm na bębnie. Pan Konrad Dąbek koordynował pracę zespołu pod kątem muzycznym oraz akompaniował  na akordeonie lub fortepianie w zależności od repertuaru.  O to, by droga dla poszukujących Dzieciątka była jaśniejsza zadbał Wiktor Kosior z kl. 3 TI, który pilnował, by gwiazda betlejemska nie zgasła ani na chwilę.  W śpiew kolęd  i lwowskich piosenek spontanicznie włączali się uczestnicy spotkania, a piosenki batiarów na fali wspomnień wywoływały niejedną łzę. Również  wiązanka życzeń noworocznych,  wyrecytowana przez Andrzeja Kycię z kl. 3 TI  w autentycznym  lwowskim bałaku,  przyjemnie zaskoczyła wszystkich zebranych. Spotkanie zakończyły rozmowy „przy kawie i ciastku”, zacieśniające więzi pomiędzy przedstawicielami dwóch pokoleń, które połączyła wspólna tematyka  polskich  Kresów. Pod koniec spotkania  uczennice klasy 2 TL Andżelika Kusy i  Bernadeta Pawlik wręczyły wszystkim uczestnikom słodkie upominki w podziękowaniu za zaproszenie. Na zakończenie Pan Prezes Eugeniusz Matkowski pogratulował młodzieży pomysłu na koncert oraz wspaniałego występu. Do podziękowań i gratulacji dołączył się  Pan Zdzisław Zawilski, który po wygłoszeniu wielu ciepłych słów pod naszym adresem,  zasiadł do fortepianu i porwał wszystkich do wspólnego odśpiewania pieśni „ Ta joj! Ta Lwów!”, a następnie zaoferował chęć współpracy z naszym szkolnym  Klubem Miłośników Lwowa,  z czego z pewnością skorzystamy.

                                                                                                             Małgorzata Korczyńska

Może Ci się również spodoba