Wyjazdowa lekcja historii – wycieczka do Oświęcimia i Krakowa

W kwietniu 45-osobowa grupa uczniów kl. 3 TD, 3TG i 3TS, nad którymi opiekę sprawowali nauczyciele: Marta Śmiałek, Ewa Kossak-Hospod, Jolanta Korasadowicz i Dariusz Wołczasty, wzięła udział w wycieczce, którą śmiało można nazwać wyjazdową lekcją historii.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Auschwitz –  największy obóz Trzeciej Rzeszy, w latach 1940-1945 pochłonął ponad milion ofiar. Funkcjonował równocześnie jako ośrodek systematycznej zagłady więźniów w komorach gazowych. Jest on symbolem potwornej rzeczywistości systemu obozów i miejsc zagłady stworzonych przez faszystów. Dziś – co podkreślali przewodnicy – to najczęściej odwiedzany były niemiecki obóz i najczęściej odwiedzane polskie muzeum, do którego od kilku lat przyjeżdża ponad milion osób rocznie.

Z Oświęcimia uczniowie wraz z opiekunami pojechali do Krakowa. Tu zaplanowano zwiedzanie jednego z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Młodzież z zainteresowaniem słuchała przewodników komentujących  ciekawą wystawę, zabierającą zwiedzających w podróż po Krakowie z tragicznego okresu drugiej wojny światowej. Ogromne wrażenie robiły pomieszczenia odtwarzające realia getta w dzielnicy Kazimierz. Poza tym nie sposób było przejść obojętnie obok postaci Oskara Schindlera, jego działalności i słynnej listy, która uratowała życie 1000 ludzi.

Dopełnieniem pobytu uczniów ZST w wiosennym Krakowie, był spacer wzdłuż zalanego słońcem wawelskiego muru i przejście traktem królewskim na tętniący życiem Rynek. Wesoły gwar przerywany co godzinę hejnałem z wieży kościoła mariackiego, zakup pamiątek, wspólne zdjęcie przy pomniku Adama Mickiewicza i… czas wracać do Leżajska
z głową pełną wrażeń. Oto kilka z nich:

* Oświęcim i Kraków to miejsca, w których mogłem dziś dotknąć historii-
to niepowtarzalne uczucie.

*   Bliżej poznałam historię, straszne przeżycia ludzi, sposób ich traktowania.

Wszystko oddawało grozę wojny…

*  Było bardzo ciekawie, warto to zobaczyć na własne oczy.

*  Wycieczka dała dużo do myślenia, na pewno nikt nie żałuje, że się tam wybrał.

*  Bardzo fajna wycieczka poruszająca serca.

*  To dziwne uczucie przebywać w miejscu, gdzie umierały w męczarniach tysiące ludzi.

* Uczucie dołującej i strasznej atmosfery w Oświęcimiu – miejscu, które niby poprzez pracę miało czynić wolnym.

* Poznałem historię Oskara Schindlera- Niemca ratującego Żydów.

* Miło spędziliśmy czas na Rynku w Krakowie.

 

Galeria

 

Może Ci się również spodoba