Rewizyta uczniów z Johann – Philipp –Reis Schule w Friedbergu w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku

W ramach Programu Międzynarodowej Wymiany Młodzieży współfinansowanego przez organizację Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży, w dniach od 1 do 5 kwietnia br., odbyła się w naszej szkole  rewizyta uczniów ze szkoły partnerskiej JPRS w Friedbergu, nad którymi opiekę sprawowali:  Madlen Krawatzek, Christian Wolf, Matthias Zinn oraz Holger Buss.  Grupa uczestników niemieckich liczyła 30 osób, natomiast grupa polska – 32 osoby. Ze strony polskiej za przygotowanie i realizację programu odpowiedzialni byli: koordynator projektu Alfreda Grabowska – Błońska oraz nauczyciele: Anna Kochmańska, Jan Jużyniec, Joanna Stępień, Małgorzata Pieniążek i Anna Janiszewska – Celej. Podczas tygodniowej wizyty, polscy i niemieccy uczniowie zmagali się z pracami projektowo – wykonawczymi robota segregującego ciasteczka. Problem segregacji ciasteczek pod względem barwy realizowany był przy użyciu układu mikroprocesorowego firmy Arduino. Młodzi technicy stworzyli konstrukcję mechaniczną z profili aluminiowych. Części plastikowe robota zostały zaprojektowane i wykonane przy wykorzystaniu drukarki 3D. Uczestnicy wykonali projekt magazynu ciasteczek oraz elementy montażowe podzespołów elektronicznych. Wydrukowane podzespoły zostały zamontowane do napędów robota. Następnie został on okablowany i podłączony do układu zarządzającego, czyli mikrokontrolera Arduino. Najbardziej czasochłonnym i twórczym zadaniem było zaprogramowanie urządzenia. W tym celu zostały stworzone algorytmy działania urządzenia, zaś na ich podstawie napisano program robota. Część założeń napotykała na problemy z wykonaniem. Zostały one wspólnie przedyskutowane w grupach polsko – niemieckich. Językami używanymi do komunikacji pomiędzy młodymi konstruktorami były: niemiecki i angielski. Wypracowywane pomysły okazały się trafne, ponieważ skonstruowany robot wykonał zadanie. Natomiast grupa gastronomiczna przygotowywała potrawy wielkanocne: mazurki, żurek, babki drożdżowe, faszerowane jajka. 

W ostatnim dniu wymiany uczestnicy projektu zaprezentowali produkty finalne: robota oraz polskie potrawy wielkanocne (oczywiście nie zabrakło degustacji przygotowanych wyrobów kulinarnych).

Założenia projektu uwzględniły w programie wizyty zwiedzanie naszej szkoły. Szczególną uwagę zwrócono na wyposażenie pracowni mechatronicznych, elektrotechnicznych, gastronomicznych, na zapoznanie się z systemem polskiego szkolnictwa, z kierunkami kształcenia naszej szkoły oraz organizacją pracy w ZST. Młodzież niemiecka wraz z opiekunami miała również okazję obejrzeć miejscowe zakłady pracy – elektrotechnicy i mechatronicy  z Niemiec i Polski  udali się do zakładu BMF, a technicy żywienia i  usług gastronomicznych odwiedzili  Zakład Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego „Hortino”. Podczas pobytu niemieckiej grupy w Polsce nie zabrakło też czasu na aspekt kulturalno – krajoznawczy. Na trasie zwiedzania znalazły się m.in.: Muzeum Ziemi Leżajskiej, Muzeum – Zamek w Łańcucie, Klasztor OO. Bernardynów wraz z monumentalnymi organami (warto w tym miejscu dodać, że uczestnicy projektu wysłuchali specjalnie dla nich przygotowanego koncertu organowego), a także największe atrakcje  Krakowa – Rynek Główny, Zamek Królewski na Wawelu, dzielnicę Kazimierz.

Cele wymiany młodzieży zostały bez wątpienia osiągnięte. Uczniowie z obydwu szkół doskonalili swoje umiejętności językowe, poszerzyli wiedzę techniczną, nawiązali osobiste kontakty i przyjaźnie. Plany dalszej współpracy zakładają kontynuację wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej oraz realizację wspólnych projektów w ramach Programu Międzynarodowej Wymiany Młodzieży współfinansowanego przez organizację Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Może Ci się również spodoba