„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!”

 

Wydarzeniem, które ma znaczące miejsce w edukacji patriotycznej są obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, 26 października, młodzież naszej szkoły obejrzała program patriotyczny „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!”, w którym została zabrana w podróż przez  sto dwadzieścia trzy lata niewoli. Młodzi aktorzy przypomnieli o tak ważnych wydarzeniach z naszej historii jak: rozbiory, Insurekcja Kościuszkowska, powstania narodowe, utworzenie Legionów Dąbrowskiego i Legionów Piłsudskiego, wybuch I wojny światowej. Podkreślono odwagę, męstwo i upór Polaków, które zaowocowały odzyskaniem upragnionej niepodległości i powrotem kraju na mapę Europy. Ta swoista poetycka lekcja historii, przeplatana pieśniami patriotycznymi i legionowymi w wykonaniu solistów i chóru  złożonego z uczniów z klas trzecich, przyniosła nie tylko wiele wzruszeń, ale też przypomniała o poświęceniu wielu pokoleń i o tym, że „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka.” (Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość).

Dopełnieniem programu były występy Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Leżajska”.

Program patriotyczny „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!” został przygotowany przez nauczycieli: Ewę Kossak – Hospod, Katarzynę Wiatrowicz, Tomasza Kycię i Dariusza Wołczastego.

 

GALERIA

Może Ci się również spodoba