Narodowe Święto Niepodległości

Wydarzeniem, które ma znaczące miejsce w edukacji patriotycznej są obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku przypadła 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas powiatowych uroczystości, młodzież naszej szkoły zaprezentowała mieszkańcom Leżajska i okolic program patriotyczny „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!”. Zgromadzona w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku publiczność została zabrana w podróż przez ponad sto dwadzieścia lat niewoli. Młodzi aktorzy przypomnieli o tak ważnych wydarzeniach z naszej historii jak: rozbiory, Insurekcja Kościuszkowska, powstania narodowe, utworzenie Legionów Dąbrowskiego i Legionów Piłsudskiego, wybuch I wojny światowej. Podkreślono odwagę, męstwo i upór Polaków, które zaowocowały odzyskaniem upragnionej niepodległości i powrotem kraju na mapę Europy. Ta swoista poetycka lekcja historii, przeplatana pieśniami patriotycznymi i legionowymi w wykonaniu solistów i chóru  złożonego z uczniów z klas drugich, przyniosła nie tylko wiele wzruszeń, ale też przypomniała o poświęceniu wielu pokoleń i o tym, że „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka.” (Jan Paweł II Pamięć i tożsamość).

Dopełnieniem programu były występy Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Leżajska” i Zespołu „San”.

13 listopada program obejrzeli uczniowie naszej szkoły.

Program patriotyczny „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!” został przygotowany przez nauczycieli ZST: Ewę Kossak – Hospod, Katarzynę Wiatrowicz,
Tomasza Kycię i Dariusza Wołczastego.

Galeria

 

 

Może Ci się również spodoba