Lekcja patriotyzmu na Cmentarzu Orląt we Lwowie

„Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi,
by się uczyć miłości do Ojczyzny.
Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary,
aby się napełnić wiarą niezłomna,
ludzie miałkiego ducha, aby się nadyszyć bohaterstwa..
A że tu leżą uczniowie w mundurach,
przeto ten cmentarz jest jak szkoła,
najdziwniejsza szkoła,
w której dzieci jasnowłose i błękitnookie nauczają siwych o tym,
że ze śmierci ofiarnej najbujniejsze wyrasta życie.”

Kornel Makuszyński „ O Cmentarzu Obrońców Lwowa”

W dniu 30 października,  w  roku  jubileuszowym  obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę  niepodległości,  delegacja uczniów Zespołu Szkół Technicznych  w Leżajsku,  udała  się do Lwowa, by zawieźć  znicze, które  jako  światełka  pamięci zapłonęły na Cmentarzu Orląt  i Łyczakowskim w dniu Wszystkich Świętych. Zakup zniczy był możliwy dzięki hojności uczniów i nauczycieli  nie tylko z naszej szkoły, ale także z pozostałych leżajskich szkół, które  włączyły się w doroczną  akcję „ Światełko  pamięci dla Łyczakowa”.  Uczniowie  pragnęli w  ten sposób  uczcić  pamięć swoich  rówieśników,  poległych w obronie naszej ojczyzny. Cytując za Kornelem Makuszyńskim: „tych rycerzyków malutkich, tych męczenników  za całość  ojczyzny, (…), najdumniejszych dzieci świata, co z martwych rącząt nie chciały wypuścić karabinów”. Tym właśnie  bohaterskim  Orlętom ofiarowaliśmy również  naszą  wspólną modlitwę  podczas  mszy św. odprawionej na Cmentarzu Orląt  przez ks. Dariusza Wojnara z leżajskiej Fary. Następnie, zapaliliśmy znicze na grobach m.in. Bolesława Zajączkowskiego  –  bohaterskiego dowódcy bitwy  pod  Zadwórzem oraz 13- letniego obrońcy Lwowa –  Antosia Petrykiewicza – najmłodszego w historii kawalera Orderu Virtuti Militari. Podczas wizyty we Lwowie nasza delegacja w składzie: Karolina Fil z 4 TH, Mateusz Zawadka z 1 TE, Wiktor Wierzbicki z 2 TS, Bartosz Szewerniak z 2 TA Kacper Potoczny z 3TI, Bartosz Sadowy i Jakub Stepaniak z 4 TD oraz  Oskar Bzdoń z  4 TI wraz z nauczycielkami: Małgorzatą Korczyńską i Sylwią Krukowiecką – Niemiec odwiedziła też  groby wybitnych Polaków pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim,  m. in.: Stefana  Banacha,  Juliana Ordona oraz Gabrieli Zapolskiej. Natomiast, wybitnej poetce  – Marii Konopnickiej, wspólnie  odśpiewaliśmy„ Rotę”. Następnie,  udaliśmy się pod pomnik Adama Mickiewicza, by uczcić,  przypadającą  na  ten dzień,   114. rocznicę jego odsłonięcia. To u  stóp pomnika najwybitniejszego polskiego wieszcza, w  dniu  22 listopada 1920 r., Marszałek Piłsudski  przyjął defiladę  wojskową obrońców listopadowych i udekorował herb Lwowa Krzyżem Virtuti Militari. Zwiedziliśmy także słynną lwowską  starówkę  oraz Katedrę Wniebowzięcia Maryi Panny, w której król Jan Kazimierz,  w czasie potopu szwedzkiego, ogłosił Matkę Boską Królową Korony Polskiej i powierzył jej opiece mieszkańców Rzeczpospolitej.

Oszołomieni pięknem  miasta, w którym  czas się zatrzymał, a każdy kościół, dom i zaułek jest niemym świadkiem historii Polski, pełni wzruszeń i niezapomnianych wrażeń powróciliśmy do Leżajska.

Serdecznie dziękujemy  organizatorom wyjazdu: Burmistrzowi Miasta, Dyrekcji ZSL w Leżajsku oraz Towarzystwu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich za zorganizowanie wyjazdu, Radzie Rodziców  przy ZST w Leżajsku za sfinansowanie wyżywienia dla uczniów, Dyrekcji ZST w Leżajsku, wychowawcom klas, Samorządowi Uczniowskiemu oraz Klubowi Miłośników Lwowa w ZST  za przeprowadzenie zbiórki,  podczas której zebrano kwotę 1076 zł.

Galeria

                                                                                               Małgorzata Korczyńska

                                                                                   Sylwia Krukowiecka – Niemiec

Może Ci się również spodoba