Klasa 1TI zwiedza Kraków!

W dniach 3 – 4 czerwca, uczniowie klasy 1TI, nad którymi opiekę sprawowały Jolanta Maczała i Anna Drzewicka – Kycia, wybrali się na wycieczkę do Krakowa.

Pierwszym punktem programu była wizyta w parku trampolin, skąd udaliśmy się na Rynek. Tam obejrzeliśmy multimedialną prezentację przedstawionąna makiecie o wymiarach 4×5 metrów. Podczas tego unikatowego spektaklu: światło-dźwięk (mapping), odbyliśmy podróż przez ponad 1000 lat historii miasta, zobaczyliśmy jak się zmieniało, jak płonęło, jak zmieniał się bieg Wisły. Istotne informacje uzupełnione zostały ciekawostkami. Dowiedzieliśmy się m.in.: które budowle ocalały po inwazji Tatarów w XIII w, gdzie mieszkała w Krakowie najbogatsza kobieta świata XX wieku, który polski król walczył z paleniem tytoniu. Prezentacja była bardzo atrakcyjna wizualnie, a do tego grupa podjęła decyzję, aby wysłuchać jej w języku angielskim, co było dodatkową atrakcją.

Po prezentacji, zwiedziliśmy przepiękny Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego i wróciliśmy na Rynek, gdzie mieliśmy chwilę czasu wolnego. Część osób chętne wzięła udział w TRInO, który polega na przebyciu trasy pomiędzy zaznaczonymi na mapie punktami kontrolnymi w postaci różnych obiektów stałych, np. zabytków, dokonując potwierdzeń punktów kontrolnych poprzez wpisanie na kartę startową odpowiedzi na pytania, zgodnie z ich opisem dołączonym do mapy.

Następnie przyszła kolej na zwiedzanie podziemi krakowskich. Była to dla nas   kolejna podróż w przeszłość.  Podziemia to rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; to najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety. Ale jest to zarazem miejsce, którego klimat buduje także współczesna technika, proponująca nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami.

Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki była wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. S. Lema, który jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są:
– urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki,
– ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”,
– ekspozycja sensoryczna „Zapachowo”,
– zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”.

Każdy miał możliwość wykonania jakiegoś spektakularnego doświadczenia i każdy znalazł dziedzinę, która go najbardziej zainteresowała.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania krakowskiego ZOO. Stamtąd pojechaliśmy obejrzeć Skałki Twardowskiego, czyli przepiękny park krajobrazowy. To miejsce, gdzie według legendy, urzędował Pan Twardowski. Tam też podziwialiśmy piękną panoramę Krakowa. Kolejnym, przedostatnim punktem wycieczki, było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego z jego unikatowymi eksponatami. Na koniec, jeszcze trochę zabawy na gokartach i wyjazd w kierunku Leżajska.

Może Ci się również spodoba