VI Festiwal Techniki

Czym jest ciecz nienewtonowska? Jakie tajemnice skrywa Włodzimierz Odkrywca? Na czym polega lustrzana symetria? Co widzi i czuje pilot szybowca? Czym są Kopuła Leonarda i Most Leonarda? Jak skonstruowany jest łazik marsjański? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź można było odnaleźć podczas Festiwalu Techniki, który 6 października odbył się w naszej szkole. Tego dnia gościliśmy prawie tysiąc czterystu uczniów szkół podstawowych z Leżajska i okolic. To właśnie dla nich przygotowano szereg atrakcji przedstawiających świat nauki i techniki w ciekawej i atrakcyjnej formie. Dzieci mogły dowiedzieć się czym zajmuje się energetyka odnawialna, jak działa silnik samochodowy i kasa fiskalna, na czym polega praca grafika komputerowego, mechatronika, do czego służy program Photoshop i tablet graficzny, jak działa drukarka 3D. Uczniowie klas technikum informatycznego tworzyli z dziećmi animacje komputerowe, sterowane za pomocą kamerki internetowej, która wykrywała ruchy ich twarzy i wprawiała animowane postacie w ruch. Wielką popularnością cieszyły się pokazy robotów reagujących na dotyk, robotów sumo, łazika marsjańskiego czy gokartów. Oblężenie przeżywały stoiska z grami, matematycznymi łamigłówkami, doświadczeniami z fizyki czy chemii, gdzie dzieci pod opieką uczniów wykonywały doświadczenia. W tym roku gościliśmy Fundację Wspierania Edukacji przy Dolinie Lotniczej, Stowarzyszenie Ekoskop oraz Stowarzyszenie ExploRes, które swoimi pokazami dodatkowo uatrakcyjniły Festiwal.

Ponadto, wszyscy chętni mogli obejrzeć szkolne pracownie, gdzie również przygotowano specjalne pokazy i konkursy, a także skosztować słodkości serwowanych przez uczniów technikum zywienia i usług gastronomicznych.

Galeria

Może Ci się również spodoba